05136029272 09152464220

بررسی تاریخچه برند سامسونگ

سامسونگ برند کره‌ای است که در تاریخچه‌ی ۸۰ ساله‌ی خود توانسته از یک شرکت کوچک صادراتی، به یکی از بزرگ‌ترین بازیگران دنیای فناوری تبدیل شود.

سامسونگ (Samsung) شرکت کره‌ای با فعالیت بین‌المللی است که مرکز آن در شهرک اداری سامسونگ تاون سئول قرار دارد. این شهر، یک مرکز اداری و پارک فناوری اطلاعات است که به‌طور کامل به سامسونگ و زیرمجموعه‌های متعدد آن تعلق دارد. زمینه‌های فعالیت شرکت سامسونگ بسیار متنوع هستند؛ اما می‌توان تمرکز آن را از سال ۱۹۶۹ و با تأسیس سامسونگ الکترونیکس، روی دنیای الکترونیک و فناوری دانست.

سه‌ دهه‌ی اولیه‌ی فعالیت سامسونگ در زمینه‌های مختلف از صادرات تا صنایع غذایی و بیمه متنوع بود. این شرکت سپس وارد حوزه‌ی الکترونیک شد و یک دهه بعد، صنعت ساخت‌وساز و تولید کشتی را به فعالیت‌های خود اضافه کرد. با شروع دهه‌ی ۲۰۰۰، فعالیت‌های سامسونگ بیش از پیش جهانی شده و خصوصا بخش الکترونیک آن فعالیت‌هایی جدی در این زمینه داشته است.

در حال حاضر زیرمجموعه‌های اصلی صنعتی سامسونگ سه واحد Samsung Electronics ،Samsung Heavy Industries و Samsung C&T هستند. البته این شرکت در حوزه‌های دیگر نیز زیرمجموعه‌های بسیار بزرگی دارد که از آن‌جمله می‌توان به شرکت بیمه‌ی عمر سامسونگ، سامسونگ اورلند (مدیر پارک سرگرمی Everland، قدیمی‌ترین مرکز تفریحی کره‌ی جنوبی) و Cheil Worldwide را نام برد. شرکت چیل ورلدواید آژانس تبلیغاتی سامسونگ است که در زمره‌ی بزرگ‌ترین آژانس‌های جهانی در این صنعت شناخته می‌شود.

در حال حاضر زیرمجموعه‌ی الکترونیک و خصوصا گوشی‌ موبایل و نیمه‌هادی‌ها، وظیفه‌ی اصلی کسب درآمد را برای غول کره‌ای بر عهده دارند. بخش موبایل سامسونگ در سال‌های اخیر به قدری رشد داشته که محصولات آن چند سالی است به‌عنوان پرفروش‌ترین گوشی‌‌های هوشمند در جهان شناخته می‌شوند.

سامسونگ یکی از مؤثرترین شرکت‌ها در رشد اقتصادی و سیاسی کره‌ی جنوبی بوده است.

سامسونگ به‌عنوان یکی از باارزش‌ترین برندهای جهان در سال‌های اخیر، تأثیر زیادی در توسعه‌ی اقتصادی، سیاسی، رسانه‌ای و حتی فرهنگی کشورش یعنی کره‌ی جنوبی داشته است. کارشناسان معتقدند این شرکت نقشی مهم در انقلاب اقتصادی کره و تبدیل شدن آن از کشوری در‌حال‌توسعه به کشوری توسعه‌یافته داشته است. این انقلاب که با عنوان Miracle on the Han River شناخته می‌شود، پس از جنگ کره در دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی اتفاق افتاد. زیرمجموعه‌های سامسونگ یک‌پنجم از کل صادرات کره را به خود اختصاص داده‌اند و آمارهای منتشرشده، درآمد این هولدینگ را نزدیک به ۲۰ درصد از درآمد تولید ناخالص ملی کره عنوان می‌کنند.

تاریخچه‌ تأسیس سامسونگ

لی بیونگ-چول، عضو یک خانواده‌ی ملَاک کره‌ای در منطقه‌ی اویریئونگ کره‌ی جنوبی بود. او در سال ۱۹۳۸ به شهر دائگو رفت و شرکت Samsung Sanghoe را تأسیس کرد. در زبان کره‌ای کلمه‌ی سامسونگ به معنای سه ستاره است. اولین فعالیت شرکت سامسونگ صادرات بود که خصوصا روی صادرات ماهی خشک، موادغذایی محلی و رشته فرنگی تمرکز داشت. این شرکت فعالیت صادراتی خود را در منطقه‌ی سو-دونگ و با ۴۰ کارمند و کارگر شروع کرد.

سال‌های ابتدایی فعالیت این شرکت صادراتی با موفقیت‌های زیادی همراه بود و به همین دلیل، لی مرکز مدیریت آن را در سال ۱۹۴۷ به سئول انتقال داد. البته جنگ کره در سال‌های بعد باعث شد لی مجبور به ترک سئول شود. فعالیت‌های او در سال‌های بعد به تصفیه‌ی شکر و تولید پشم اختصاص داشت. شرکت Chiel Mojik در  سال ۱۹۵۴ به‌عنوان آسیاپ پشم این شرکت تأسیس شد که امروزه با نام Cheil Industries به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین فعالان صنعت پارچه، مد صنایع شیمیایی و محصولات شیمیایی الکتریکی شناخته می‌شود.

این شرکت فعالیت خود را با صادرات ماهی خشک و محصولات غذایی شروع کرد

یکی از همکاری‌های بزرگ لی با دیگر سرمایه‌گذاران بزرگ کره در سال ۱۹۴۷ رخ داد. چو هانگ-جای، مؤسس گروه هیوسانگ، در این سال در زیرمجموعه‌ی تجارتی سامسونگ با نام Samsung Mulsan Gongsa سرمایه‌گذاری کرد. این شرکت امروزه با نام Samsung C&T شناخته می‌شود. پس از چند سال چو و لی به‌ خاطر اختلاف نظر در مسائل مدیریتی از یکدیگر جدا شدند و گروه تشکیل‌شده به بخش‌های کوچک‌تری با نام‌های سامسونگ گروپ، هیوسانگ گروپ، هانکوک تایر و شرکت‌های دیگر تجزیه شد.

ورود به صنعت الکترونیک

در سال‌های پایانی دهه‌ی ۱۹۷۰، سامسونگ با تأسیس زیرمجموعه‌ی سامسونگ الکتریک اینداستریز به‌صورت جدی وارد این صنعت شد. این زیرمجموعه خود شامل بخش‌های متنوعی از دستگاه‌های الکترونیکی، الکترومکانیکی، تولید قطعات دستگاه‌ها و بخش مستقل نیمه‌هادی‌ها بود. اولین مجموعه‌ی عملیاتی این بخش در شهر سوون تأسیس شد.

اولین محصولات این شرکت شامل تلویزیون، ماشین‌حساب، یخچال، سیستم‌های تهویه و ماشین لباسشویی بود. در سال ۱۹۷۰، شرکت ژاپنی NEC با سامسونگ گروپ وارد همکاری شد و Samsung-NEC برای تولید محصولات خانگی و سیستم‌های صوتی تأسیس شد. ورود اصلی به بازار نیمه‌هادی‌ها در سال ۱۹۷۴ و با خرید شرکت Korea Semiconducter انجام شد.

در سال ۱۹۸۰، یکی از مهم‌ترین خریدهای مجموعه‌ی رشدیافته‌ی سامسونگ صورت گرفت. آن‌ها شرکت Hanguk Jeonja Tongsin را در شهر گومی خریداری کردند و وارد صنعت مخابرات شدند. این مجموعه ابتدا در تولید برد سوئیچ‌های مخابراتی فعالیت می‌کرد و به‌مرور در صنایع فکس و تلفن نیز وارد شد. شرکت هانگوک را می‌توان پایه‌های امپراتوری امروزی سامسونگ در صنعت موبایل نامید.

تا سال ۱۹۸۱، گروه الکتریک سامسونگ بیش از ۱۰ میلیون تلویزیون سیاه و سفید تولید کرده بود. در فوریه‌ی سال ۱۹۸۳، مؤسس سامسونگ از تصمیم جدی این شرکت برای ورود به صنعت تولید حافظه‌ی DRAM رونمایی کرد و یک سال بعد، این شرکت به سومین تولیدکننده‌ی این محصولات در جهان تبدیل شد.

با فوت مؤسس سامسونگ در سال ۱۹۸۷، این شرکت به چهار بخش بزرگ تقسیم شد. بخش اصلی، سامسونگ گروپ بود که بسیاری از زیرمجموعه‌ها را در تسلط خود حفظ کرد. شرکت‌های شینسگائه، سی‌جی و هانسول، بخش‌های دیگر بودند که با شروع دهه‌ی ۲۰۰۰ به‌طور کامل از سامسونگ جدا شدند و از آن زمان به‌صورت کاملا مستقل کار می‌کنند. در سال ۱۹۸۸، بخش الکتریکی و بخش نیمه‌هادی‌های سامسونگ به هم ملحق شدند و سامسونگ الکترونیکس را تشکیل دادند.

گسترش بازارها و ورود به صنعت ساخت و ساز

با شروع دهه‌ی ۲۰۰۰، فعالیت‌های بین‌المللی و ساخت‌وساز سامسونگ قوت گرفت. در آن سال‌ها زیرمجموعه‌ی این شرکت با نام Samsung C&T که در بخش‌های مختلف اعم از ساخت‌وساز، سرمایه‌گذاری و نیروگاه فعالیت می‌کند، در چند پروژه‌ی برج‌سازی بزرگ پیروز شد. برج‌های دوقلوی پتروناس در مالزی، برج تایپه ۱۰۱ در تایوان و برج عظیم خلیفه در دوبی، از پروژه‌هایی بودند که به سامسونگ سپرده شدند.

سلطه بر بازار

سامسونگ در سال ۲۰۰۰ یک مرکز مهندسی برنامه‌نویسی در ورشو لهستان تأسیس کرد. این اقدام، اولین گام‌ها برای ورود به بازار حرفه‌ای‌تر فناوری یعنی گوشی‌ موبایل و تلویزیون‌ هوشمند بود. این شرکت ابتدا با نام Samsung Solstice وارد بازار گوشی‌ هوشمند شد و سپس خط تولید آن‌ها را به سامسونگ گلکسی تغییر داد. مرکز ورشو امروز به یکی از بزرگ‌ترین مراکز تحقیق و توسعه در اروپا تبدیل شده و پیش‌بینی استخدام سالانه ۴۰۰ نیروی جدید برای آن عنوان شده است. در سال ۲۰۱۲، سامسونگ الکترونیکس به بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گوشی‌ موبایل در جهان تبدیل شد و به سلطه‌ی چندساله‌ی نوکیا در این صنعت پایان داد.

زیرمجموعه‌ها

همان‌طور که پیش از این خواندید، شرکت کره‌ای در طول تاریخ فعالیت خود گستره‌ی وسیعی از صنایع مختلف را درنوردیده است. در حال حاضر این شرکت عظیم در حوزه‌های متنوعی از الکترونیک، تبلیغات، ساخت‌وساز، تجهیزات پزشکی، سرگرمی، خدمات مالی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و ساخت ماشین‌آلات عظیم مانند کشتی فعالیت می‌کند. هر یک ازیرمجموعه‌های این شرکت خود شاخه‌های متنوعی را پوشش می‌دهند که شرکت‌های کوچک و بزرگی را تحت سرپرستی دارند.

محصولات

سامسونگ در تاریخچه‌‌ی فعالیت ۸۰ ساله‌ی خود طیف وسیعی از محصولات را به بازارهای متنوع عرضه کرده و علاوه بر آن، با خرید شرکت‌های مختلف در گستره‌ی وسیعی از صنایع فعالیت کرده است. همان‌طور که پیش از این گفته شد، بخش اعظمی از درآمد شرکت کره‌ای به زیرمجموعه‌ی محصولات الکترونیکی آن اختصاص دارد که در بخشی از بازارها، به‌عنوان برند پیشگام شناخته می‌شود.

گوشی‌ هوشمند و تبلت

تاریخچه‌ی کوتاهی که از محصولات سامسونگ در بازار موبایل بیان کردیم، نشان از حرکت آهسته و حساب‌شده‌ی این شرکت در این بازار پرسود داشت. سامسونگ امروزه بیشتر با گوشی‌ هوشمند خود شناخته می‌شود و همیشه به‌عنوان یک برند قابل احترام در این بازار حضور داشته است.

چالش‌ها و مشکلات تاریخی

سامسونگ یکی از بزرگ‌ترین هولدینگ‌های تجاری جهان با سابقه‌ای طولانی است. قطعا این شرکت نیز مانند تمامی شرکت‌های باسابقه‌ی جهان در طول تاریخ فعالیت‌های خود با مشکلات متعددی روبرو بوده است. از آنجایی که زیرمجموعه‌ی سامسونگ الکترونیکس بزرگ‌ترین و مشهورترین بخش شرکت کره‌ای در جهان است، فعالیت‌های این یخش بیش از دیگران در مرکز توجه بوده و چالش‌ها و مشکلات آن بیشتر لمس شده‌اند. در ادامه به چند اتفاق تاریخی که چالش‌های بزرگ برای سامسونگ ایجاد کرده‌اند، می‌پردازیم.

دستگیری و حبس لی جا-یونگ

لی جا-یونگ پسر لی کان-هی، رئیس هیئت مدیره‌ی سامسونگ است. او از سال ۲۰۱۳ به‌عنوان یکی از معاونان ارشد سامسونگ الکترونیکس در این شرکت فعالیت کرده و در سال ۲۰۱۴، به‌خاطر حمله‌ی قلبی پدرش به‌صورت موقت به ریاست سامسونگ گروپ منصوب شد.او پیش از رسوایی سال ۲۰۱۷ حضور چندانی در رسانه‌ها نداشت و کاربران عادی نامی از او نمی‌شنیدند.

در فوریه‌ی سال ۲۰۱۷ِ جا-یونگ به جرم دست داشتن در فساد دولتی کره‌ی جنوبی و در پی دستگیری و خلع رئیس جمهور این کشور، پارک جون-های دستگیر شد.

اگرچه لی تمامی اتهامات را رد کرد و کمک‌های مالی به کمپین‌های انتخاباتی را تنها به‌عنوان حمایت بیان کرد، دادگاه او را در آگوست سال ۲۰۱۷ گناهکار شناخت و به پنج سال حبس محکوم کرد.

در فوریه‌ی سال ۲۰۱۸ حکم ابلاغ ‌شده توسط دادگاه عالی سئول به نصف کاهش پیدا کرد و عبارت حبس نیز از آن خارج شد و لی آزاد شد. آزادی لی سامسونگ را تا حدی از بحران خارج کرد و سرمایه‌گذاران این شرکت با امید بیشتری به فعالیت پرداختند که در نتیجه، ارزش سهام کره‌ای‌ها بار دیگر افزایش پیدا کرد.

در حال حاضر لی کان-هی پسر مؤسس سامسونگ گروپ، مدیر این شرکت است که ارزش دارایی‌های او تا می سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۲۱ میلیارد دلار گزارش شده. طبق آخرین آمار، این هولدینگ حدود ۴۸۹ هزار کارمند در سرتاسر جهان دارد. سامسونگ اکترونیکس، زیرمجموعه‌ی اصلی سامسونگ سال مالی ۲۰۱۷ را با درآمد ۲۲۴.۶۴ میلیارد دلار به پایان رساند و ۳۰۸ هزار نفر از کارمندان این هولدینگ را در اختیار دارد. مدیرعامل این شرکت در حال حاضر کوون اوه-هیون است.

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*

x
فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی تقی پور
لطفا برای خرید با یکی از شماره های زیر تماس بگیرید
05136029272 05136033211 05136033212 09381552737 09152464220 اطلاعات حساب بانکی 6063731098681282 عبدالله تقی پور _ بانک مهر ایرانیان